Nawigacja

Aktualności

14.05.2024Mierzymy dziś dla zrównoważonego jutra!

Opublikowane przez : Andrzej Rybicki

Jak co roku, 20 maja obchodzimy Światowy Dzień Metrologii. Wskazany przez UNESCO zrównoważony rozwój jest tematem przewodnim tegorocznych obchodów.

Kierunek ten pozwala nam na promocję działań metrologii wspierających misję UNESCO, jaką jest tworzenie lepszego świata poprzez naukę i edukację.

Naszym celem na Światowy Dzień Metrologii w 2024 roku jest zaangażowanie z licznymi możliwościami pomiarowymi w prace na rzecz zrównoważonej gospodarki światowej i środowiska.

Metrologia stanowi podstawę dla procesu decyzyjnego i rozwoju polityki opartej na danych w zakresie zrównoważonego rozwoju. Przez zapewnienie dokładnych pomiarów w różnych obszarach metrologia pomaga organizacjom, rządom i obywatelom w podejmowaniu świadomych wyborów, które przyczyniają się do budowania lepszej przyszłości.

Światowy Dzień Metrologii obchodzimy co roku na pamiątkę podpisania przez przedstawicieli 17 państw Konwencji Metrycznej 20 maja 1875 roku. Konwencja wyznaczyła ramy globalnej współpracy w dziedzinie nauki o pomiarach oraz w zastosowaniach przemysłowych, handlowych i społecznych. Pierwotny cel zawarty w Konwencji o pomiarach na całym świecie jest tak samo aktualny dziś, jak w 1875 roku.

do góry